1

Téma: Úprava klícky Holytrainer

Přizpůsobil jsem si HT V4 (ale totéž lze jistě udělat i s HT V3) a dávám sem návod pro případné zájemce z řad uživatelů těchto skvělých klícek. Někomu se může takto upravený pás hodit a zpříjemnit mu jeho používání. Postup je snadný a celé to vlastně nic nestojí, tedy pokud máte k dispozici plastový čep např. z CB6000(s) apod.
K úpravě mě inspirovala klícka Captor, která má výhodu volby mezi integrovaným a visacím zámečkem. Užitečné to může být, když chceme být 100% "plastoví" nebo na cestách bez klíče pro případ nutnosti rychlého a jednoduchého sundání pásu bez krkolomné snahy s jeho ev. poškozením. Někdo také může dávat přednost visacím zámečkům, protože se mu to prostě víc líbí. Za oběť by padla pouze plast. tyčinka, která by se měla dát zlomit např. kroucením kovového zámečku. Ale pro jistotu by se tato metoda musela nejdřív ověřit fyzickým pokusem, ještě jsem to nezkoušel. Jde o poměrně houževnatý materiál.

Co k úpravě potřebujeme?

1. plastový čep 35mm dlouhý (tyčinka s očkem pro zámek) např. z CB6000, ale neměl by být problém   
    nahradit tento díl při troše snahy svépomocnou výrobou z nějakého vhodného materiálu, pokud
    někoho  napadne nějaká šikovná alternativa, ať se s námi podělí
2  vrták vhodného průměru, já použil větší průměr 6mm, aby se mi podařilo snáz dopilovat otvor
    do požadovaného plochého profilu, stačit by však měl průměr 4mm   
3. kulatý pilník + ev. jemný brusný papír
4. nůž

Z fotografií by mělo být zcela jasné, jak na to. Nicméně přece jenom napíšu pár poznámek. Před vrtáním nového otvoru na druhé straně integrovaného zámečku doporučuji po zasunutí plastového čepu udělat si značku fixem a předvrtání provést menším průměrem vrtáku, aby vám ten větší neujel stranou z osy. Dále je třeba dát si pozor a moc netlačit na vrtačku, aby vrták nepoškodil otvor na druhé straně, stačí si to jenom ohlídat nebo před vrták umístit třeba kus plechu, minci, nůž apod. Po vyvrtání je potřeba tenkým pilníkem upravit otvor na konečný plochý profil čepu, aby šel zastrčit bez většího odporu. Špičkou nože lze dále jednoduše začistit a srazit trochu hrany otvoru. Nakonec doporučuji srovnat plochy vedle obou děr z vnějších stran ze šikmého do "roviny" tak, aby délka plast. tyčinky stačila a její klobouček dolehnul pokud možno co nejvíc k materiálu. Lépe to vypadá, ale pokud se to někomu nebude chtít dělat, např. z obavy narušení pevnosti ubráním materiálu, použijte jednoduše delší tyčinku z CB. Malé varování - Holytrainer mám takto upravený teprve několik dnů, tak nemohu s jistotou říci, že se vrtání nějak negativně neprojeví na pevnosti spojení klícky s kroužkem. Toto riziko ať si každý zváží sám. A také bacha, ať se "nevrtnete" nebo neříznete :-)
Jinak přeji hodně radosti při používání takto upravené klícky.

https://i.ibb.co/fCzYRGP/01.jpg https://i.ibb.co/82sCNB2/02.jpg https://i.ibb.co/hV8bR9R/03.jpg
https://i.ibb.co/KqM5XYh/04.jpg https://i.ibb.co/QbKxqBC/05.jpg https://i.ibb.co/MGg4cZM/06.jpg
https://i.ibb.co/XYWVdh7/07.jpg https://i.ibb.co/nPtXQQk/08.jpg https://i.ibb.co/Fq4qsHC/09.jpg

2

Re: Úprava klícky Holytrainer

Dobrý den přeji!

dobře popsáno.
Zdá se mi to dobrý nápad - chci se zeptat,
po úpravě lze použít oba způsoby zamčení, tedy jak původní zámeček, tak i zamčení pomocí plastového čepu?
Nebo po úpravě je nutno používat jen plastový čep?
Díky za odpověď.

3

Re: Úprava klícky Holytrainer

Ano, samozřejmě i po úpravě lze používat původní způsob zamykání. Myslel jsem, že z popisu a obrázků je to patrné.

4

Re: Úprava klícky Holytrainer

Ještě doporučuji, kvůli kontaktu s kůží šourku, obrousit na zámečku hrany, pro větší pohodlí.
Místo plastového čepu lze použít i kovový, který je součástí kov. kroužku pro CB.

5

Re: Úprava klícky Holytrainer

Také mě to napadlo. Jsem rád, že to někdo vyzkoušel přede mnou. Za úvahu by stálo, konec rozplácnout nažhaveným pečetítkem klíčnice. U toho plastového zámečku venku bych se bál, že se urve.